A, B, C – drewniane klasy jakości

A, B, C – drewniane klasy jakości

Spośród wszystkich drewnianych powierzchni blaty dębowe nie mają sobie równych – od lat plasują się na pierwszym miejcu pod względem popularności. Jak to się dzieje, że moda szybko przemija, a pokolenia wciąż stawiają na dębową klasykę? Wszystko przez różnorodność! Z tego artykułu dowiesz się, co rozumiemy przez klasy jakości, a co za tym idzie, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Premium, Natura, czy Rustyk? Klasy jakości dla blatów dębowych

Solidność drewna dębowego oraz zróżnicowanie jego klas jakości pozwala na zastosowanie go właściwie w każdej stylizacji i przestrzeni! W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach wnętrz, bogatych i klasycznych, ale też tych rustykalnych, skandynawskich, loftowych… – wszędzie możemy znaleźć dębowe wariacje. Co ważne: trwałość blatu nie jest zależna od klasy jakości A, B, lub C – można ze spokojną głową wybrać wedle swojego gustu. Różnice między poszczególnymi klasami przedstawiamy w infografice poniżej.

klasy jakości dębu

Klasy jakości określają więc dobór lameli, z których powstaje blat drewniany. W stolarskim żargonie używa się dwóch liter z ukośnikiem, z których pierwsza oznacza górną stronę powierzchni, a druga – stronę dolną. W Polskich Blatach zwyczajowo przyjęliśmy ich słowne odpowiedniki:

A/B – Premium

B/C – Natura

C/C – Rustykalny

Poza rozróżnieniem klas jakości mamy też kilka innych parametrów wspólnych dla specyfikacji surowych blatów drewnianych:

  • wilgotność drewna: 10-12%
  • Klejenie: D3/D4
  • szerokość lameli: 38-42mm
  • szlifowanie papierem gradacji 120 prawa i lewa strona
  • szpachlowanie: tylko w sękach
  • uszkodzenia mechaniczne: niedozwolone
  • pęknięcia, rozdwojenia, tunele i inne defekty: niedozwolone
  • dopuszczalny poziom odchylenia drewna: 3mm długości, szerokości 1mm

Podsumowując: dzięki klasom jakości możemy wybrać konkretne walory estetyczne, które mają się znaleźć w aranżowanej przestrzeni, bez straty na jakości wykonania blatu. To ty decydujesz o tym, ile naturalnego charakteru drewna wnosisz do swojego najbliższego otoczenia.

Czytaj dalej

Z czego wynika popularność blatów drewnianych?
Blat lity czy mikrowczepowy?

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez hCaptcha i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu hCaptcha.